Какво е Йога – философия, религия, упражнения, състояние…!?

Om Shri Ganeshaya Namaha!

В първите публикации се налага да засегна няколко основни теоретични въпроса, като:

Първо и най-важно: Какво е Йога? Той от своя страна ще отговори на въпроса: Защо да правим Йога и логическото продължение: Как ПРАВИЛНО да правим Йога. Считам за необходимо да го направя по две причини:
– За тези, които сега започват (или обмислят) своя път към Йога – да разберат всъщност каква е целта и какво реално е Йога. Защото път без цел е просто ходене в кръг или на зигзаг, а който върви по този начин никога не стига до желаното място.

Абсолютно убеден съм, че само 5% от Вас имат някаква правилна и още по-малко пълна представа за Йога, независимо че информация може да се намери с няколко кликвания на клавиатуарата или разходка до близка книжарница.
– За тези, които вече са поели по този път – да проверят, дали вървят в правилната посока, или е необходимо да направят подобрения в своята навигационна система или карта.

Аз няколко години бях от вторите! Бях тръгнал по този път, но не бях задал точните координати на своята цел. Така се получаваше, че правех леви и десни завои, въртях се на кръгови кръстовища, и въпреки че по същия този маршрут срещнах и доста други хора оставах с вътрешно усещане, че нещо не е както трябва. Защо се получи така? Две основни причини:
1. Нямах истински учител, а се самообучавах. Това е като да работиш с няколко GPS-а едновременно. Всеки GPS избира „най-подходящия“ път и ти го посочва, като най-правилен, бърз…..но винаги има противоречие между отделните устройства. Така се получава объркване, въртене в кръг, стартиране от грешна точка…
2. Когато попадах на хора с повече опит и „преподаващи“ йога – нямах късмет да срещна човек с дълбоко, ясно и чисто познание за Йога базирано на неговия опит и автентично знание.

Много често, човек започва да прави йога в някое студио и се доверява на това, което му показват и му казват да прави. Физическите упражнения, които се правят почти през цялата сесия (които се представят като Асани) са много полезни за нашето тяло както всички физически упражнения. Дали обаче се правят правилно, дали се съчетават добре, каква е целта да се правят и какво допринасят за нашето физическо, психическо и душевно развитие – са въпроси, на които рядко се обръща достатъчно внимание. Но Асаните са само ЕДНА от 8-те стъпки в процеса на Йога. Колко от тези инструктори (умишлено не използвам учители) обръщат внимание колко не по-маловажни са тези 7 стъпки. Колко от тях обясняват, че Йога е всъщност един процес, който за улеснение в неговото разбиране и следване е разклонен на 8 клона/части? И че всеки един клон е неразривно свързан с другите. Знаете ли, че Йога е най-древната наука за контрол и координация на вътрешните ни потоци енергия – от която се развиват Тай Чи, Ци Гун, акупунктура/пресура, Рейки…. Колко от тях Ви казват, че Йога е наука/дисциплина за душата, а тялото е нейния дом и инструмент за свързване с нея? Не са много…..

След доста години в процес на търсене бях благословен да се докосна до автентичен, напълно отдаден и безусловно подкрепящ Йога учител. Така след като успях практическия да проверя искреността, автентичността и силата на това древно познание – мога и съм длъжен да го споделя с повече хора. Не искам да ми вярвате, нямам и за цел да Ви агитирам да следвате това, което пиша или споделям в практическите сесии. Бих желал единствено да представя тази информация и ако тя Ви ДОКОСНЕ по някакъв начин и ЛОГИЧЕСКИ и ПРАКТИЧЕСКИ Ви убеди, че отговаря на Вашето търсене и истина – ще се радвам да ви видя по пътя.

Namaste!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *